Jak přispívá pravidelné odstraňování zubního kamene k bělosti zubů?

Hromadění zubního plaku a zubního kamene může způsobit zežloutnutí zubů. Abyste tomu předešli, je doporučeno, aby jste podstoupili pravidelné čištění zubů od zubního kamene. Takovéto čištění (či dentální hygiena) odstraňuje povrchové skvrny ze zubů způsobené tabákem, kávou a potravinami, které barví a mohou být řešením jak se vyhnout dražšímu chemickému bělení zubů.

Příčiny tvorby zubního kamene

Odstraňování zubního kamene

Odstraňování zubního kamene

Během jídla, nahromadění zbytků na zubech způsobuje vznik zubního plaku, na kterém rostou bakterie. Pokud tento plak není pravidelně odstraňován, a to především důkladným čištěním po každém jídle, změní se na zubní kámen, který se ve spojení s minerály stává tvrdý a nelze jej odstranit kartáčkem.
Hromadění zubního kamene s sebou nese kromě dalších i riziko žloutnutí zubů. To je chvíle, kdy se vydat za stomatologem.

Procedura

Tuto proceduru provádí buď stomatolog, nebo přímo specialista na tento obor – dentální hygienik/hygienista. Ten provádí odstranění zubního kamene tam, kde se kámen časem nahromadil a kde již obyčejný kartáček nestačí. To provádí buď mechanicky pomocí kyrety, nebo častěji pomocí ultrazvukových nástrojů. Vibrační nástavec je přikládán k zubům a odstraňuje tak zubní kámen, doprovázený proudy vody. Toto ošetření je bezbolestné. Poté se na zuby nanese pasta, kterou se čištění dokončí. Celá procedura trvá asi dvacet minut. Tato procedura také předchází bělení zubů u stomatologa.

Účinky

Účinky odstranění zubního kamene

Účinky odstranění zubního kamene

Čištění zubů od zubního kamene zabraňuje tvorbě zubního kazu, zánětu dásní, ztrátě zubů a zlepšuje ústní hygienu obecně. Bakterie ztrácejí živnou půdu pro svoje množení a tak bělení zubů léčí špatný dech.

S postupem času se ovšem zubní kámen opět usazuje, bakterie opět množí, což záleží především na stravovacích návycích a kvalitě ústní hygieny. To je důvod, proč bychom měli čištění podstupovat pravidelně, jednou nebo dvakrát za rok podle potřeby. Pokud se chceme vyhnout příliš časté návštěvě zubaře, můžeme využít některé z domácích tipů na bělení zubů, nebo zakoupit produkty na bělení zubů s abrazivními účinky (např. bělící pasty) anebo zkusit bělení zubů jedlou sodou. Nedoporučuje se ovšem používat tyto produkty dlouhodobě právě kvůli jejich abrazivnímu účinku.

Kolik utratíme?

Čištění zubů stojí od  600 – 1500,-Kč bez vstupních prohlídek a dalších konzultačních poplatků. Záleží především na klinice. Proceduru hledejte pod názvem dentální hygiena.