Bělící zubní pasty, jak pomáhají?

Na trhu se nabízí nepřeberné množství produktů na bělení zubů. Na bělící zubní pasty se zaručeným účinkem narazíme doslova na každém rohu. Na výběr jich jsou desítky. Kterou si ale vybrat a jak se od sebe liší? Která z nich nabízí opravdu viditelný bělící účinek? Nabízíme vám přehledné rozdělení a srovnání jednotlivých druhů bělících past na zuby.

Druhy bělících zubních past

Pasta na bělení zubů

Pasta na bělení zubů

V zásadě existují tři druhy bělících past:

  1. bělící pasty s abrazívním účinkem – obsahují drobná abraziva, která v podstatě zuby vyleští, povrch zbaví plaku a částečně i skvrn;
  2. bělící pasty s optickým účinkem – obsahují modré barvivo (blue covarine), které přilne k zubům a opticky je tak učiní bělejšími;
  3. bělící pasty s chemickým účinkem – obsahují kromě abraziv i chemické přísady jako karbamid peroxid.

Srovnání účinků past na bělení zubů

Pasty čistě s abrazívním účinkem jsou běžně dostupné v každém supermarketu a drogerii a stojí pouhých několik desítek korun. Slibují vybělení zubů do 2-4 týdnů. Jak jste ovšem jistě sami vyzkoušeli, jejich účinky nejsou zpravidla příliš viditelné. Jejich přínos tak vidíme především jako prevenci většího zažloutnutí zubů především pro kuřáky a proti skvrnám od kávy a čaje. Také po podstoupení :bělení zubů laserem: či jakéhokoliv jiného bělení zubů pomohou udržet žádoucí efekt zářivé úsměvu o něco déle.

Bělící zubní pasta

Bělící zubní pasta

Další módní vlnu na trhu s bělícími pastami představují pasty s obsahem modrého barviva (blue covarine). Tento druh past slibuje účinky již po jednom použití! Jedná se o optický účinek modrého barviva, které v malém množství přilne na sklovinu a učiní tak bílou bělejší. Toto barvivo se používá v kosmetice a je zcela neškodné. Nutno ovšem dodat, že účinky jsme na první pohled pouhým okem nezaznamenali.

Třetí druh past obsahuje jak abraziva tak malou koncentraci karbamid peroxidu, který se používá i do profesionálních bělících gelů dalších produktů na bělení zubů. Může také obsahovat jedlou sodu. Tento druh past již není zcela běžně dostupný v každém supermarketu, ale koupíte je v lékárnách, některých drogeriích a na internetu. Jejich ceny se pohybují okolo 200-300 korun a slibují účinky za 2-4 týdny. Jejich účinek se může člověk od člověka lišit. Stejně jako profesionální bělení, na každý typ skloviny působí pasta více či méně výrazně. Nezbývá tedy, než aby je každý vyzkoušel sám.

Závěrem

I při výběru bělících zubních past platí v zásadě čím dražší tím lepší. Popsali jsme si tři druhy bělících past, z nich ty levnější většinou nemívají okem viditelný účinek a doporučili bychom je jen jako prevenci žloutnutí zubů při kouření či pití kávy či po bělení zubů u stomatologa.

Pasty s modrým pigmentem nás neoslnily a žádný viditelný efekt slibovaný po jednom použití nepřinesly.

Co se týče past s obsahem peroxidu, při několika týdenním užívání je většinou jejich bělící účinek okem patrný. Rozhodně ale ani zde nečekejte zázraky. Působení peroxidu je tak krátkodobé při čištění zubů, že pokud toužíte po opravdu zářivém úsměvu, nezbývá vám zkrátka nic jiného než zajít ke stomatologovi pro profesionální produkty a gely s vyšší koncentrací účinných látek.