Bělení zubů u stomatologa

Mnoho z nás by si přálo mít krásně bílé zuby jaké na nás září z televizních obrazovek a místo toho se zbytečně trápí při pohledu do zrcadla. Proč zbytečně? Existuje totiž mnoho více či méně účinných a bezpečných řešení, které jsou na trhu k dispozici. Můžete dát přednost některému z domácích tipů na bělení zubů anebo zajít za tou nejpovolanější osobou, za vaším zubařem! Jakou účinnou péči může poskytnout váš stomatolog a za jakou cenu?

Co způsobuje ztrátu bělosti?

Červené víno zabarvuje zuby

Červené víno zabarvuje zuby

Zažloutlé zuby můžeme mít z mnoha důvodů, jednak je přirozená barva zubů od přírody odlišná pro každou osobu, a za druhé ji ovlivňuje konzumace některých potravin a nápojů jako je čaj, káva, červené ovoce, koření které zabarvuje, kouření atd. Některá antibiotika nebo některé nemoci mohou také způsobit ztrátu bělosti zubů.

Vlivem chemického bělení zubů je sklovina náchylnější ke vstřebávání barviv a proto je dobré se vyhnout několik dní až týdnů po zákroku pití a konzumaci výše zmíněných potravin, jak vás váš stomatolog jistě poučí.

Pro koho není bělení zubů vhodné

Bělit nelze umělé zuby, jakékoliv umělé náhražky, korunky a plomby a také zuby poškozené antibiotiky a mrtvé zuby. Bělení se nedoporučuje těhotným ženám, dětem a mladistvým. Bělení se také vyhněte máte-li poškozenou či prasklou zubní sklovinu, obnažené krčky, krvácející dásně, afty či jiné ústní infekce a problémy se zuby a ústní dutinou. Naopak, pozitivní zprávou je, že bělení zubů léčí špatný dech.

Metody bělení zubů u zubaře

Ošetření v zubní ordinaci je určeno těm, kterým na zažloutnutí zubů nestačí žádná bělící pasta či jiný domácí produkt na bělení zubů. Zkrátka těm, kteří chtějí vidět radikální zlepšení velmi rychle. Produkty, které zubař používá jsou daleko silnější a jsou založeny na karbamid peroxidu nebo peroxidu vodíku. Peroxid vodíku můžeme používat i při domácím bělení zubů , ale v nižších koncentracích. Bělení předchází v případě potřeby také odstranění zubního kamene.

Bělení zubů lampou

Lampa na bělení zubů

Lampa na bělení zubů

Nejprve pro vás vytvoří zubař pryžový aplikátor podle otisku vašich zubů, do kterého stříkne koncentrovaný gel. Ten se aktivuje působením speciální modré lampy v několika sekvencích. Celkově trvá bělení i přes hodinu. Existují různé druhy těchto lamp, které jsou určeny k aktivaci gelu. Po tomto ošetření je výsledek okamžitý. Musíme ovšem vzít v potaz, že výsledek se u jednotlivců může dosti lišit, protože závisí na dispozici zubů. V případě, že nejste spokojeni, budete muset navštívit ordinaci podruhé.

Doba trvání účinku závisí hlavně na následné péči o zuby, konzumaci čaje, kávy atd… a pohybuje se od 6 měsíců po dva roky.

Cena tohoto bělení zubů se pohybuje podle typu gelu a lampy, zhruba od 4000,-Kč po 6000,- Kč.

Bělení zubů laserem

Princip bělení je stejný jako u předchozí metody, i zde se používá lampa s modrým světlem, ale jedná se o více koncentrovaný gel (až 35% karbamid peroxid), který se nanáší na zuby a je aktivován speciální lampou s laserovým paprskem, který umožňuje rychlejší a hlavně dlouhodobější účinek – až několik let. Bělení zubů laserem trvá jen kolem 30 minut. Za toto všechno zaplatíte ovšem o několik tisíc víc.

Od 6000,-Kč po 12000,-Kč, záleží především na době zákroku.

Pryžový aplikátor na bělení zubů

Pryžový aplikátor na bělení zubů

Domácí bělení s dohledem zubaře

Zde se rovněž používá gel s peroxidem vodíku, ale již bez aktivace lampy. Bělení je proto zdlouhavější, nicméně výsledný efekt může být podobný. Zubař pro vás nejprve vytvoří vlastní formičky – aplikátory, pomocí otisku vašich zubů a dá vám gel na samostatnou aplikaci domů. Tato metoda je časově poměrně náročná, protože gel musí být použit na 2 hodiny denně nebo přes noc se zavřenými ústy, to vše po dobu 2 týdnů. Výsledek se liší v závislosti na původním stavu zubů. Stomatolog vás po dobu bělící kúry bude sledovat.

Při všech typech bělení může nastat riziko přecitlivělosti zubů. Při bělení s dohledem zubaře konzultujte přerušení kúry na několik dní a poté teprve pokračujte dále. Zubům ale kromě toho nehrozí žádné jiné riziko v případě, že dodržujete pokyny stomatologa.

Cena tohoto bělení se pohybuje od 3000,-Kč do 4500,-Kč.

Technika walking bleach – Vnitřní bělení zubů

Pro mrtvé zuby či zuby velmi poškozené existuje metoda vnitřního bělení zubů. Tato technika je účinná a může zabránit nahrazení zubu umělou náhradou. Tato metoda je značně invazivní, protože zahrnuje vyvrtání dírky do zubu a bělení zubu zevnitř.

Stojí mezi 1500,-Kč až 3000,- Kč za jeden zub.

Přečtěte si náš rozhovor o osobní zkušenosti s bělením zubů laserem!

8 komentářů

  1. Odra
      • Jenda
  2. Jana
  3. Darina