Bělení zubů jedlou sodou

Bělení zubů je stále častěji součástí ústní hygieny moderního člověka. Na trhu se nám nabízí velké množství produktů, které dokáží značně provětrat naši peněženku. Existuje však jeden produkt, který je velmi levnou a tradiční domácí alternativou a tím je jedlá soda. Soda je užitečným pomocníkem člověka v mnoha oblastech, od zdraví přes vaření, při úklidu až po zahradničení. Její účinky společně s příznivou cenou a snadným použitím z ní činí skvělý produkt na bělení zubů doma!

Co je jedlá soda?

Co je jedlá soda

Co je jedlá soda

Je to látka, která se v přírodě vyskytuje v minerálu natron nebo jí lze získat chemickou syntézou. Jedlá soda (neboli hydrogenuhličitan sodný) se produkuje ve formě jemného biologicky rozložitelného bílého prášku, který nepoškozuje životní prostředí a má mnoho aplikací pro zdraví.

Její účinek na zuby

Soda má mírně abrazivní mechanický účinek při tření o zuby a zároveň působí také chemicky, protože reaguje se zubním kamenem a tím jej rozpouští. Velkým přínosem je, že pomáhá také neutralizovat bakterie a tímto způsobem vlastně bělení zubů léčí špatný dech.
Vybělení zubů můžeme vidět okamžitě a je bezbolestné. Navíc napomáhá odstranění zubního kamene. Ovšem je třeba se vyhnout agresivnímu tření dásní, které můžou být podrážděny mechanickým účinkem sody.

Kde jedlou sodu koupíme?

Jedlá soda (také známá jako soda bicarbona) se prodává v lékárnách či supermarketech mezi potravinami určenými na pečení. Koupíte ji doslova za pár korun.

Jak používat sodu k bělení zubů?

Použití jedlé sody k bělení zubů

Použití jedlé sody k bělení zubů

Nejopatrnějším způsobem, je kůra na jeden měsíc dvakrát ročně, přičemž aplikujeme jen jednou nebo dvakrát týdně, abychom se vyhnuli možnému poškození skloviny zubů, protože soda má abrazivní účinek při užívání v dlouhodobém horizontu.
Mokrý kartáček namočíme do práškové jedlé sody, přičemž pokryjeme zcela štětiny kartáčku shora a takto si vyčistíme zuby. Sodu lze také nasypat na zubní pastu a touto směsí si vyčistit zuby. Smíchání sody se zubní pastou zmírňuje slanou chuť sody, ale zvyšuje brusný účinek.
Jiná forma použití je rozpustit sodu do vody, kdy přidáme lžíci jedlé sody do sklenice s polovinou vody, rozmícháme a vyplachujeme ústa. Tím sice příliš naše zuby nevybělíme, ale zato získáme domácí ústní vodu která neutralizuje bakterie v ústech.

Použití sody ve směsích

Soda se často používá na domácí bělení zubů ve směsi s peroxidem vodíku: smíchejte jedlou sodu s peroxidem, až vytvoříte pastu. Pro zlepšení chuti můžete přidat i klasickou mentolovou pastu na zuby.
Pro domácí použití bychom doporučili zakoupit slabší peroxid od 3 do 5%. Silnější peroxid či časté používání může dráždit dásně a kůži. Se silnějším peroxidem se setkáte při profesionálním bělení zubů u stomatologa.

Další domácí tip na bělení zubů je smíchat sodu s rozmačkanou jahodou, která obsahuje kyselinu jablečnou, potřít směsí zuby a nechat několik minut působit, poté směs opláchněte a normálně si vyčistěte zuby. Kůru aplikujte maximálně dvakrát do měsíce.

Jedlá soda je součástí mnoha bělících zubních past a směsí stejně jako peroxid vodíku.

9 komentářů

 1. Michaela
  • Elena
  • Kayako
 2. jana
   • Vendul
 3. zdeny
 4. Mlok
  • Cuket