Jednoduché domácí tipy na bělení zubů

Sníte o úsměvu hollywoodské hvězdy, ale chcete se vyhnout utrácení velkých částek za zubaře nebo bolestivým zákrokům chemického bělení zubů? Zde je několik rad a tipů, jak vybělit zuby doma a udržet si jejich bělost a zároveň nezruinovat vaši peněženku!

Potraviny způsobující žloutnutí zubů

Červené víno zabarvuje zuby

Červené víno zabarvuje zuby

  • káva a černý čaj
  • červené víno
  • tmavé sodovky
  • červené ovoce: borůvky, ostružiny a další ovoce, které obsahuje hodně barevných pigmentů
  • další potraviny: červená řepa, lékořice, kakao, koření jako šafrán nebo kari
  • cigarety zanechávají hnědé stopy na zubech. Pokud chcete mít bílé zuby, vyhněte se tabáku úplně!

Jak se bránit efektu těchto potravin a nápojů?

Potraviny a nápoje, které snižují bělost našich zubů konzumujeme hojně a často a ne vždy si je chceme odříkat. Žloutnutí zubů po jejich konzumaci lze zmírnit jednak snížením četnosti spotřeby a jednak vyčištěním zubů (to se týká potravin) a vyplachováním úst vodou (to se týká nápojů).

Máme pro vás jednoduchý trik, jak se vyhnout nežádoucímu efektu při pití tmavých limonád: tmavé limonády a džusy z červeného ovoce pijte nejlépe brčkem! Nedoporučujeme čistit si zuby bezprostředně po pití těchto nápojů, protože kyselé složky lehce naleptávají sklovinu a poté cukry v nich obsažené jí napadají. Tato sladkokyselá kombinace je opravdu nevhodná pro vaše zuby a kartáčkem tomu rozhodně nepřidáte!

Pokud jste právě podstoupili bělení zubů u stomatologa nebo si zuby bělíte doma, těmto potravinám se během bělení a několik dní po bělení vyhněte úplně!

Potraviny, které prospívají bílým zubům

Jahody prospívají bílým zubům

Jahody prospívají bílým zubům

Jablko, mrkev, celer, jsou potraviny nejen zdravé pro tělo, ale i pro zuby, protože přirozeně stimulují sekreci slin, které odplavují nežádoucí látky z úst.

 

Jahody, které obsahují kyselinu jablečnou se používají na bělení zubů doma. Smíchány s malým množstvím jedlé sody je na pár minut ponecháme volně působit na zubech (zuby však nedrhneme!) a poté směs důkladně opláchneme a zuby normálně vyčistíme. Mějme ovšem na paměti, že kyselina obecně neprospívá zubní sklovině, proto tuto bělící metodu používejme maximálně 2 krát za měsíc.

Je to podobný princip jako bělení zubů citronem ovšem méně agresívní.

Čištění zubů

Dobrá zubní hygiena redukuje zubní plak, který ovlivňuje bělost vašich zubů, zejména po jídle. Čistění zubů po dobu 3 minut po každém jídle měkkým kartáčkem předejde tvorbě zubního plaku. Nezapomeňte na vyčištění jazyka a dásní, na kterých se nacházejí rovněž bakterie. Nezapomeňte si vyměnit kartáček každé 2 až 3 měsíce. Zároveň také zajděte na odstranění zubního kamene k dentálnímu hygienistovi.

Jedním z nejúčinnějších domácích prostředků je bělení zubů jedlou sodou, kterou nanesete na mokrý kartáček.

Navíc díky tomu, že dochází k redukci plaku, bělení zubů léčí špatný dech.

Siwak dřívko

Dřívko siwak

Dřívko siwak

Přemýšleli jste někdy, jak si naši předkové čistili zuby? Po tisíciletí se používal k čištění zubů klacík, který se v některých oblastech u přírodních národů používá dodnes. Jedná se o předchůdce zubního kartáčku, který si lidé vyrobili jednoduše tak, že odstranili kousek kůry a rozkousali konec klacíku. 5 minut ráno a večer vyčistí zuby stejně jako moderní kartáček a navíc posílí dásně.
U nás lze v některých specializovaných nebo orientálních obchodech či na Internetu koupit přírodní kartáček Siwak. Jedná se o kousek kořene stromu Salvadora persica, který byl používán již před 7000 lety starověkými Babyloňany a Egypťany. Má také pozitivní účinky na bělení zubů.

Zelený jíl

Tento produkt, který lze nalézt v lékárnách, má mnoho ctností. Používá se například na pleťové masky, léčbu ekzémů a ve formě prášku smíchaného s malým množstvím vody, může být použit jako pasta na čistění zubů.

Make-up

Veřte tomu nebo ne, make-up může vybělit vaše zuby! Jedná se ale samozřejmě jen o optický klam. Zuby vypadají bělejší v opáleném obličeji nebo ve rtech namalovaných tmavší rtěnkou.

Pravdou je, že takovéto domácí bělení zubů vám hned nepomůže až k zářivé bělosti, ale pomůže udržet vaše zuby čisté a o pár odstínů bělejší. Pokud se chystáte na radikálnější změnu, pořiďte si sadu na domácí bělení zubů nebo zajděte na bělení zubů ke stomatologovi.

One Response

  1. Tereza