Bělení zubů a dentální hygiena: osobní zkušenost

Navštívila jsme dentální hygienistku a zajímalo mně, k čemu všemu je tato péče od profesionálky potřebná. Podělím se s vámi o všechny informace, které jsem se tam dozvěděla. Jde především o krásu, nebo hlavně o zdraví ústní dutiny? A jaký účinek má tato procedura na bělení zubů?

Co je to dentální hygiena a kdo ji provádí?

Dentální hygiena je obor stomatologie zaměřující se na prevenci, zajištění zdraví a celkovou péči o zuby a dutinu ústní. Provádí ji profesionál vystudovaný přímo v oboru dentální hygieny s titulem diplomovaný specialista – DiS.

Jak probíhá procedura?

Dentální hygiena

Dentální hygiena

Každá hygienistka či hygienista má svůj osvědčený postup a také použité metody se mohou lišit. Její součástí je ale především odstranění zubního kamene a vysvětlení, jaksi správně čistit zuby.

Poté, co jsem zasedla do zubního křesla v klasické zubní ordinaci, prvním krokem bylo prohlédnutí ústní dutiny a zjištění stavu zubů, dásní a množství zubního kamene. Poté mi pomocí názorných obrázků vysvětlila, jak a co bude provádět.

Pomocí hrozivě vyhlížejícího špičatého zahnutého nástroje (zubní kyreta) začala odbornice odškrabovat zubní kámen a to až u krčků pod dásněmi, kde se kámen nejvíce vytváří. Přestože to celé vypadalo hrozivě a dásně lehce krvácely, tak procedura v podstatě nebyla bolestivá, jen trochu nepříjemná.

Poté mi pomocí techniky airflow vyčistila a vyleštila zuby od zubního plaku a zuby byly krásně hladké. Sdělila mi, že tak by to mělo v nejlepším případě vypadat, když si čistíme zuby doma. Neměl by na nich zůstat povlak, ve kterém se drží bakterie.

Na závěr mi vysvětlila důležitost použití mezizubního kartáčku. Zpočátku mezizubní kartáček připadal jako ten nejhorší mučící nástroj, protože dásně mezi zuby nezvyklé na kartáček reagovaly krvácením. Byly zvětšené kvůli působení bakterií. Po několika dnech intenzívního používání ale krvácení ustalo a stalo se každodenní nezbytnou součástí mé péče o zuby.

Přínos dentální hygieny

Mezizubní kartáček

Mezizubní kartáček

Přínos dentální hygieny je tedy především v preventivní péči o zdraví ústní dutiny. Předejít můžeme problémů jako jsou záněty či paradentóza. Zbavení se bakterií mezi zuby a kolem zubních krčků vidím jako zásadní přínos.

Používání mezizubního kartáčku bych doporučila každému. Nejprve ale radím si zajít na dentální hygienu, kde vám poradí, jakou velikost a jak správně jej používat.

Dentální hygiena a bělení zubů

Co se týče krásy, tak primárním zájmem dentální hygieny není bělení zubů. Zuby mi nepřišly o mnoho bělejší než předtím. Tato procedura tedy určitě nenahradí bělení zubů u stomatologa ani produkty na bělení zubů.

Zuby jsou ovšem důkladně vyčištěné, hladké a jako takové se nám mohou zdát bělejší. A to je také podmínka, která předchází každému profesionálnímu bělení zubů.

Pokud uvažujete o bělení zubů laserem, přečtěte si náš rozhovor o osobní zkušenosti s bělením zubů.

Vaše dentální hygienistka téměř jistě ordinační bělení zubů provádí, takže si s ní případně můžete rovnou smluvit schůzku.

One Response