Bělení zubů citronem, ano či ne?

Bělení zubů citronem je recept z dob našich babiček, kdy nebyly speciální pasty a profesionální metody. Nebyly ovšem ani důkladné znalosti o účincích jednotlivých látek. Tato metoda bělení zubů citronem dnes není zubaři doporučována. Je však opravdu nebezpečná pro vaše zuby? A jaký je její účinek?

Působení citronu

Působení citronu

Působení citronu

Citron je prostředek na odstranění zubního kamene. Jedná se o stejný princip, jako když čistíme například spirálu v rychlovarné konvici od vodního kamene kyselinou citronovou. Ta podstatně odstraňuje nehezký povlak ze zubů způsobený například kouřením a bělí zuby. Tato metoda je lákavá zejména proto, že je velmi levná. Nestojí téměř nic navíc citron je snadno k sehnání!

Jak se citron používá

Citron se tradičně používá a používal buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími produkty. Aplikace je jednoduchá, jednoduše kartáček ponoříte do šťávy na zuby a přetřete si je šťávou, poté důkladně vypláchněte ústa. Nebo rovnou kouskem citronu přejíždíte po zubech. Pro zmírnění koncentrace kyseliny citrónové je žádoucí alespoň zředění šťávy vodou.

Nežádoucí účinky citronu na sklovinu

Citron jednak zvyšuje citlivost dásní a jednak, a to především, obsahuje kyselinu citrónovou, která demineralizuje sklovinu – vrstvu chránící zub. Demineralizovaná sklovina je náchylnější k tvorbě zubního kazu. Narušená sklovina se také více opotřebovává. Avšak nemusíme mít strach a citrónu se od této chvíle vyhýbat! Při normální konzumaci citrusů a džusů k tomuto problému u zdravých zubů nedochází.

Nyní tedy známe důvod, proč dát přednost jiným formám bělení zubů, které jsou méně škodlivé, jako je bělení zubů jedlou sodou nebo domácí bělení zubů speciálními přípravky popřípadě bělení zubů u stomatologa v ordinaci.

Doporučení: Nejlepší je tedy řídit se radou zubaře a této metodě se vyhnout. je zbytečné jí používat, když existují jiné domácí tipy na bělení zubů a mnohé profesionální produkty na bělení zubů doma. Tuto metodu zde uvádíme pouze pro úplnost a abychom upozornili na možná rizika s ní spojená.